Ile rodzajów win, tyle okazji do świętowania. Romantyczny wieczór – wino czerwone, babskie pogaduchy – wino białe, garden party – wino różowe, świętowanie – wino musujące. Wino, wino, wino uparcie przewija się przez wiele okazji w naszym życiu i zawsze pozostawia wspomnienia, do których chętnie wracamy. Chyba że, kogoś poniosło z degustacją… ale to nie o tym 🙂
Znajdziecie tutaj wszystkie gadżety niezbędne do konsumpcji wina, otwierania i zamykania, chłodzenia, przechowywania, nalewania, przelewania, a nawet odziewania w etui.
Na zdrowie!
W jakich kieliszkach podawać różne odmiany wina?
Wybór odpowiedniego naczynia do rodzaju wina to nie tylko kwestia gustu i designu , to przede wszystkim cały rytuał oddania głębi smaku i aromatu trunku. Dobranie odpowiedniego kieliszka do rodzaju alkoholu nie świadczy jedynie o dobrych manierach, ale pomaga skupić się na kwintesencji i bogactwie trunku, który zamierzamy skosztować sami jaki najlepiej zaserwować je gościom.
Najlepiej wybrać przezroczyste, białe szkło, aby podziwiać nasycenie uwodzicielskiej barwy wina. Wielkość kieliszka bynajmniej nie służy do nalania większej ilości alkoholu, lecz by swobodnie zamieszać zawartością, obserwując konsystencję wina oraz poczuć aromat bukietu.
Adekwatnie do rodzaju serwowanego wina, należy zwrócić uwagę na grubość szkła. Cienkie szkoło umożliwia uchwycenie kieliszka dłonią za czaszę, wówczas temperaturą dłoni ogrzewamy trunek wydobywając jego głębię aromatu.
Z kolei wina musujące, mają mniejszy bukiet zapachowy i lubują schłodzone warunki przechowywania. W tym przypadku kieliszek musi posiadać długą nóżkę uchwytu, aby uniknąć ewentualnego ocieplenia temperatury płynu poprzez kontakt z dłonią. Wina białe i różowe najlepiej smakują schłodzone, ale bez przesady. Tzn, że temperaturą idealną stanowi przedział 8-12st.
Ważne!
Wino to nie sok! Nie nalewamy napoju tyle ile zmieści naczynie. Stosowną ilością wina w kieliszku jest ok 1/3 jego pojemności.
Czerwone wino – jaki kieliszek?
Wino czerwone – te wina cieszą się wyjątkowym aromatem i głębią smaku. Z tego względu, ze wszystkich rodzajów kieliszków, te będą największe. Czasza u podstawy jest pękata i szeroka, zwęża się ku górze. W ten sposób cały bukiet „zebrany” przy dnie czaszy unosząc się ku górze koncentruje zapach, by przy krawędzi móc cieszyć swymi walorami nasze receptory smaku i zapachu. Podczas degustacji, wino najpierw obserwuje się mieszając w szerokiej czaszy, następnie, gdy zostaną uwolnione aromaty, można podziwiać wyjątkową dla każdego rodzaju woń, na samym końcu doceniamy nietuzinkowość smaku.
Kieliszki do czerwonego wina
Białe wino – jaki kieliszek?
Wino białe – charakteryzuje je subtelniejszy bukiet aromatyczny, zatem czasza powinna być zdecydowanie mniejsza, niż ta dedykowana dla wina czerwonego. Oprócz tego, mniejsza pojemność pomaga w utrzymaniu schłodzonej temperatury. Dodatkowo różnica średnicy dolnej oraz górnej jest mniejsza, kształt nie jest pękaty, w linia krawędzi przypomina tulipana. Białe wino najlepiej smakuje w schłodzonej temperaturze stąd długa nóżka ogranicza kontakt czaszy z dłonią.
Kieliszki do białego wina
Różowe wino – jaki kieliszek?
Wino różowe – sprawdza się często w roli letniego orzeźwiającego napoju alkoholowego, dlatego również wymagają schłodzenia, natomiast kieliszki są jeszcze mniejsze niż w przypadku wina białego. Kształtem mogą przypominać tulipana lub tulipan z otwierającymi się ku zewnątrz ściankami.
Kieliszki do różowego wina
Wino musujące – jaki kieliszek?
Wino musujące – najczęściej wykorzystywane podczas świętowania. Wyjątkowa okazja wymaga wyjątkowego trunku, a ten z kolei wymaga odpowiedniego szkła, by smakował jak najlepiej aż do późnego wieczora. Wino musujące podawane jest wyłącznie w niskiej temperaturze w związku z czym, kieliszek jest smukły, wysoki, na długiej nóżce. Taki kształt ma spowolnić ulatnianie charakterystycznych bąbelków oraz najdłużej zachowuje zimno trunku. Co ciekawe, pierwsze stworzone kieliszki do szampana były dokładnym przeciwieństwem powyższego opisu tj. Czasza była niska i szeroka. Kształt odbiegał od pozostałych kieliszków do win. Ten rodzaj kojarzy się z klasyką, świetnie wygląda i jest poręczny, niestety, szampańskie bąbelki raczej szybko się ulotnią z imprezy.
Kieliszki do wina musującego
Wino deserowe – jaki kieliszek?
Wino deserowe – to słodkie wino z wyższą zawartością alkoholu, stąd kieliszki są najmniejszych rozmiarów. Często są zwieńczeniem deseru, stanowiąc tzw alkoholową wisienkę na torcie. Niewielka czasza jest zwężana ku górze w celu spowolnienia ulatniania się zawartego etanolu.
Jak uniknąć smug na kieliszkach podczas mycia?
Kieliszki wyciągamy głównie na szczególne okazje, które wymagają wyjątkowej estetyki. Romantyczna kolacja, dobre wino i smuga na kieliszku to nie wygląda dobrze. A więc jak zapobiec takiemu faux pas? Większość z nas pomyśli o zmywarkach, owszem są modele wyposażone w odpowiedni program delikatnych naczyń, ale i w kieszeni naczynia potrafią się poobijać.
Wystarczy stara szkoła ręcznego mycia, przy użyciu naturalnych składników. Aby kieliszek lśnił w blasku świec, po umyciu opłucz go wodą z octem (nie martw się zapach octu wywietrzeje) następnie dopiero odpowiednie suszenie naczyń pozwoli uniknąć brzydkich śladów. Najważniejsze, aby kieliszek był w pozycji wiszącej do góry nogami, wówczas cała woda swobodnie ścieknie i na pewno nie pozostawi smug.
Suszarki do naczyń z miejscem na kieliszki
W jakiej temperaturze podawać wino?
Temperatura w jaki serwujemy wino istotnie wpływa na jego smak, ciepłe wino ma stłumiony przez alkohol bukiet.
Najmocniej powinniśmy chłodzić wszelkiego rodzaju wina musujące oraz szampany. Idealna temperatura dla szampana powinna wahać się między 6-8oC.
Wina białe oraz różowe najlepiej podawać w temperaturze między 10-12oC.
Najlepsza temperatura dla win czerwonych to 16-18oC.
Ważne!
Nigdy nie podajemy wina w temperaturze pokojowej. Niezależnie jakie to będzie wino jego smak nie odda pełnego bukietu.
Akcesoria do chłodzenie wina
Jak otwierać wino?
Niech pierwszy rzuci kamień ten komu przy otwieraniu wina nigdy nie pokruszył się korek bądź nie wylądował w połowie w butelce. Czynność, która wydaje się prosta czasem może okazać się trudna jeżeli nie wiemy jak posługiwać się korkociągiem.
Korkociąg trybuszon – „scyzoryk”
To taki scyzoryk barmana często nazywany właśnie korkociągiem barmańskim, idealnie nadaje się do przecięcia folii oraz otwarcia butelki. Jest niewielkich rozmiarów ale wymaga wypracowania techniki otwierania.
Zaczynamy od wkręcenia delikatnie końcówki trybuszona w korek i staramy się na raz energicznie wyciągnąć go z butelki.
-
Korkociąg Twister70 zł
-
Korkociąg Parrot Proust209 zł
-
Korkociąg Servos111 zł
Korkociągi skrzydełkowe
Korkociągi skrzydełkowe to chyba najpopularniejsze korkociągi w domach, są proste w obsłudze, nie wymagają użycia siły i zajmują niewiele miejsca w szufladzie.
-
Korkociąg Anna G. bordowy185 zł
-
Korkociąg z podwójną dźwignią Vacu Vin53 zł
-
Korkociąg Souverain179 zł
Obsługa korkociągu skrzydełkowego jest banalnie prosta: wkręcamy końcówkę w korek – jednocześnie unoszą się skrzydełka korkociągu. Kiedy osiągniemy wymaganą wysokość delikatnie opuszczamy je do dołu jednocześnie wyciągając korek.
Ważne!
Pamiętaj aby metal nie miał styczności z napojem!
Zestawy do wina
Zestawy do wina to nie tylko idealny ale praktyczny prezent na parapetówkę. W zestawach znajdziemy wszystko co niezbędne dla amatorów wina. Dostępne są również wersje do szampana.
Nalewaki do wina
Jeżeli masz dylemat w czym podać wino na wykwintną kolację, a sama butelka nie jest dla Ciebie najatrakcyjniejszym rozwiązaniem, powinieneś rozpatrzeć zakup nalewaka do wina. Występuje w różnych odsłonach, wiele rodzajów będzie odpowiadało rozmaitym wystrojom wnętrz jak i zastawom kolacyjnym i obiadowym. Ich kształt pozwala na precyzyjne uzupełnienie kieliszka, bez ryzyka rozlania go np. Na obrus. Dodatkowo, jeżeli nie jesteś znawcą wina i nie chcesz ujawniać etykiety z butelki, ekstrawagancki nalewak do wina sprawi, że zawsze będzie wyglądał szykownie na tle pozostałych wspaniałości na stole.
-
Nalewak do wina Grand Cru120 zł
-
Nalewak do szampana Champagne Saver65 zł
-
Nalewak Basic116 zł
Pojemniki na butelkę wina
Korki do wina i szampana
Nie pierwszy raz, spotykamy się z sytuacją kiedy chcesz wyciągnąć wyjątkowy trunek, aby uczcić okazję lub po prostu wznieść toast, ale nie zamierzasz opróżnić całej butelki? Niestety ciężko z powrotem umieścić w butelce korek od wina czy szampana, a bez tego alkohol dostaje za dużo powietrza i traci swoje walory smakowe do następnego kosztowania.
Na szczęście istnieją uniwersalne korki do butelek, dzięki czemu nie zmarnujesz zawartości butelki, aby wciąż nadawała się na następną okazję i smakowała dokładnie tak samo jak tuż po otwarciu korka.
-
Korek do szampana Vinare87 zł
-
Korek do szampana Stella79 zł
-
Korek do wina Champ50 zł
Etui na butelki wina
Etui na wino do doskonały gadżet na prezent jak i praktyczne rozwiązanie na schłodzenie wina w wyjątkowych okolicznościach. Jeżeli planujesz piknik lub wieczorne spotkanie w plenerze, etui do wina pozwoli utrzymać odpowiednią obniżoną temperaturę alkoholu, przynajmniej na czas spotkania, gdyż utrzymuje swoje właściwości chłodzące nawet do kilku godzin. Nie zajmuje miejsca, pięknie wygląda i jest niesamowicie praktyczne.