Opublikowano

Ozonator czy oczyszczacz powietrza? Jak zadbać o czyste powietrze w domu.

Ozonatory

Oczyszczacze powietrza i ozonatory to obecnie bardzo chodliwy produkt, a na rynku pojawiło się wiele modeli. Jaki wybrać i czy ozonowanie nie jest przypadkiem szkodliwe? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź poniżej.

Ozonator – co to jest?

Ozonator to urządzenie służące do oczyszczania powietrza. Dzięki swoim właściwościom, usuwa z powietrza szkodliwe substancje, które mogą mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie i urodę. Przebywając w pomieszczeniach zamkniętych, w domu, czy w pracy jesteśmy nieustannie narażeni na ulatniające się wirusy, bakterie, grzyby, roztocza, kurz czy pyłki. Obecnie żyjemy w czasach, w których ludzie są szczególnie narażeni na wszelkiego rodzaju alergie, infekcje i choroby dlatego jakość powietrza w naszym otoczeniu jest niebagatelnie istotna. 

Jak działa Ozon i ozonowanie?

Ozonator jak sama nazwa wskazuje, wytwarza ozon. Ozon to w zapisie chemicznym o3, zaś tlen to o2, wg jasnej konkluzji ozon jest silnym utleniaczem. Dzięki właściwościom utleniającym pozbywa się z powietrza szkodliwych gazów takich jak benzen, tlenek węgla, azot etc. Zaś w efekcie ubocznym skutecznie pozbywa się nieprzyjemnych zapachów z dymem papierosowym włącznie. Wysokie stężenie jonów ujemnych zabija drobnoustroje, które są szkodliwe dla organizmu i zdrowia człowieka. Zalicza się do nich pleśń, grzyby, kurz, roztocza, wirusy i bakterie. Działanie ozonu w zwalczaniu drobnoustrojów jest kilkadziesiąt razy skuteczniejsze od chloru.

O3 Pure AirMed Centermedical®

O3 Pure AirMed jest to urządzenia dla osób które chcą mieć cały czas w domu świeże i czyste powietrze bez wirusów, bakterii, grzybów czy pyłków. Dodatkowo dostarcza pomieszczeniu jonów ujemnych, co powoduje dodatkowe odświeżenie powietrza i zniwelowanie niepożądanych zapachów. Natomiast przede wszystkim wpływa korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie.

Czy ozonator jest bezpieczny w użytkowaniu?

Ozonator jest bezpieczny w użytkowaniu, jego prosta konstrukcja i intuicyjny panel sterowania jest wręcz dziecinnie łatwy w obsłudze. O bezpieczeństwie jego stosowania świadczyć może zastosowanie w miejscach szczególnej sterylności jak szpitale, laboratoria, salony kosmetyczne SPA, hotele, ale i miejsca codziennego przebywania jak samochód, mieszkanie czy dom.

Ozonator – gdzie stosować i komu jest niezbędny? 

Ozonator ma zastosowanie dezynfekujące, zabijając drobnoustroje niweluje przykre zapachy. Należy go stosować wszędzie gdzie mogą rozwijać się bakterie i grzyby. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy o zanieczyszczeniach unoszących się w powietrzu i co wdychamy korzystając np. z klimatyzacji. Niekiedy wystarczy spojrzeć na kratkę wentylacyjną i pomyśleć że to samo może odkładać się na płucach. Zaleca się ozonowanie klimatyzacji w domu jak i w samochodzie, ozon pozbędzie się mikrobów i pleśni, a także towarzyszącego im zapachu. Regularne ozonowanie jest niezbędne do utrzymania higieny organizmu i otoczenia w którym przebywasz.

Gdzie najczęściej stosuje się ozonowanie?

Miejsce przeznaczenia: siłownie, szpitale, przychodnie, hotele, szkoły, biura, salony kosmetyczne, domy, mieszkania, szafy, samochody osobowe i transportowe. 

Dla kogo: Dla alergików, hodowców zwierząt, taksówkarzy, właścicieli sklepów, pracowników biurowych, właścicieli restauracji, lekarzy, właścicieli pensjonatów.

FAKT: Ozonowanie zabija ponad 99.5% wirusów

Badania pokazują, że ozonowanie jest obecnie jedną z najskuteczniejszych metod zabijania i zwalczania bakterii oraz wirusów.

MIT: Ozonowanie jest szkodliwe dla zdrowia

W odpowiednim natężeniu ozon nie jest szkodliwy dla ludzi ani zwierząt.

Czy ozonowanie zwalcza koronawirusa?

Covid-19 to wirus, który rozprzestrzenia się m.in drogą kropelkową. Jeżeli osoba zakażona nie ma zasłoniętych ust i nosa to cząsteczki wydzieliny zawisają w powietrzu, skąd drogą oddechową zostają zaabsorbowane przez drugiego człowieka. Aby się zarazić, nie trzeba mieć bezpośredniego kontaktu z chorym.

Wirus znajdujący się w ślinie osoby zakażonej osiada na meblach i przedmiotach w jej otoczeniu. Jest to problem występujący najczęściej w miejscach publicznych, gdzie osoba zdrowa, nieświadomie może dotknąć przedmiotu, na którym osiadł już wirus.

Są to sytuacje, w których mechaniczna dezynfekcja może nie nadążyć za okazją zarażenia. Ozonator w swej aktywności oczyszcza powietrze z cząsteczek infekcyjnych, wirusów, bakterii i zarodników. Zapewnia higienę pracy i sterylne korzystanie z przestrzeni. Niszczy drobnoustroje unoszące się w powietrzu jak i te leżące na powierzchniach płaskich, meblach i przedmiotach.

Powietrze ,które stale dostaje świeżego tlenu z zewnątrz, powoduje ewentualne rozrzedzenie cząstki infekcyjnej i zmniejsza, lecz nie eliminuje ryzyka zakażenia. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, człowiek niestety najwięcej czasu będzie spędzał w pomieszczeniach zamkniętych, zapewne z pozostałymi osobami, pracownikami, domownikami, klientami. Zawsze jet to środowisko ryzyka. Generator ozonu oczyści powietrze z drobinek szkodliwych dla zdrowia, zaraźliwych wirusów i bakterii, pozbędzie się niewidocznego zagrożenia.

Zobacz również – oczyszczacze powietrza

Podziel się swoją opinią